קטגוריות

פוסטים נוספים

כיסא הרחם של ארו סארינן

Eero Saarinen, Womb chair, 1948

לרגעים מרגיעים במיוחד

כיסא הרחם של המעצב והאדריכל הפיני-אמריקאי ארו סארינן, עשוי גוף פייברגלאס מצופה בקצף לטקס, מעל רגלי פלדה בגימור כרום, ושתי כריות נפרדות, במושב ובגב. ניתן להשיגו במגוון חומרי ריפודים וגוונים.

לדברי סארינן, עיצוב הכיסא הושתת על התיאוריה שמרבית האנשים לא חשו בנוחות ובביטחון מאז שיצאו מן הרחם, והכיסא אמור היה לרפא את החוסר האיזון הזה בחברה האנושית, שכן לדבריו "היום, יותר מתמיד, אני צריכים להרגע".

בעידודו של יצרן הרהיטים פלורנס (ק)נול, החל סארינן בחקר דרכים ליצירת כיסא שיגשים את המטרה האמורה, בזכות צורתו ולא בזכות עומק ריפודו, כפי שהיה נהוג עד לאותה עת.

כיון שכך, הצריך הכיסא טכניקות יצור וחומרים שעדין היו בראשית קיומם. סארינן ו(ק)נול שכנעו בונה סירות מניו ג'רסי, לעזור להם בפיתוח שיטות לעיבוד פייברגלאס ושרף, ולאחר נסיונות (וכשלונות) לא מעטים, הם הצליחו להגיע לתוצאה המיוחלת.

הכיסא גדול המידות הפך לאחד האיקונים העיצוביים המפורסמים ביותר של העיצוב המודרני וזוכה גם היום לעדנה בסטים הוליוודים ובסדרות טלויזיה, כל אימת שחפצים ביצירת חלל המשדר יוקרה. הוא גם זוכה למקום של כבוד בתצוגות הקבע של מוזיאונים, ביניהם המוזיאון לאומנות מודרנית בניו-יורק (ה-מומה).

הכיסא עודנו מיוצר בבלעדיות עבור חברת (ק)נול, וניתן לרוכשו במחיר של 4,200 דולר ואת ההדום בתוספת של כ-1240 דולר.

אגב, יש לי הזכות הגדולה להיות הבעלים של כיסא הרחם.

פגשתי בו לראשונה בתמונות בתקופת לימודי העיצוב ומאז עקבתי אחריו בכל חנות אפשרית, אך ללא הצלחה (או לפחות ללא הצלחה תקציבית ). זה לקח כמה שנים טובות, אבל יום אחד נתקלתי במודעה של מרצה לעיצוב פנים, שעבר מדירה גדולה לדירה קטנה ונאלץ להפרד מכיסא הרחם מחמת חוסר מקום. תודה לאל שהכיסא הזה ענק ועוד תודה על כך שהוא היה בדיוק בצבע שרציתי 🙂

אני עדין זוכרת את הנסיעה החפוזה מחיפה לתל אביב, תוך השבעת המעצב שלא יעז למכור את הכיסא עד להגעתי, ואת רגעי הפאניקה הקלה, כשעלה החשש שמא הכיסא לא יעבור בדלת הרכב שלי. אבל עם קצת הנדסת המרחב וחישובי זויות, הכל הסתיים בטוב.

הכיסא המדהים הזה משרת אותי נאמנה כבר למעלה מעשור, וידוע בקרב ילדי בכינויו "הכורסה של אמא" (או בהטייה: "אתה אוכל חטיף/מניח רגלים/נושם על הכורסה של אמא?? אותך לאמממממא!!!").

ואתם יודעים מה? הוא באמת הכיסא הנוח ביותר ביקום!

שיהיה לכם יום מעוצב!
מיכל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Fill out this field
Fill out this field
יש להזין אימייל תקין.